Balkon versus lodžie

Přidáno 09. 11. 2017

Balkon versus lodžie

Máte to štěstí a máte doma balkon nebo lodžii? Nebo ani nevíte co vlastně máte? Tak to  pojďte s námi zjistit.

 

Dát si kávu na balkoně, pověsit prádlo na šňůry nebo mít jen spoustu květin na lodžii. Běžně používané věty, ale někdy se stavařského hlediska značně nepřesné a zavádějící. Jaký je tedy rozdíl mezi balkonem a lodžií okem stavebníka?

Oba tyto pojmy mají jednu věc společnou, a to že se jedná o venkovní plochy, které navazují na vnitřní obytný prostor. Vnitřní prostor dokážou rozšířit a dávají mu jakousi přidanou hodnotu. Člověk díky balkonu či lodžie má možnost využít venkovní prostor v těsné vazbě na interiér, bez ohledu na podlaží a jeho výšku nad terénem. Taková ranní kávička s výhledem z osmého patra na východ slunce není totiž v dnešní uspěchané době vůbec k zahození.

Balkon

Balkon je konstruován tak, že je předsazen před hlavní fasádu budovy, zpravidla volnou technikou z více jak dvou stran. Je propojený s interiérem přes balkonové dveře a jeho půdorys je vysunutý ze stran, a proto je tedy i jeho prostor nechráněný proti větru či dešti. Díky balkonů získá rodina místo k sušení prádla a ke skladování roztodivných nepotřebností. Někdy tato plocho slouží i jako sezónní lednice, zahrádka, voliéra či kutilská dílna.

Lodžie

Lodžie, z italského slova sloupová chodba nebo loubí, je zastropený prostor v budově otevřeny navenek do obytné místnosti a oddělený jen sloupy. Na rozdíl od balkonu lodžie nevystupuje ven z obvodové zdi. Nejhlavnější rozdíl mezi těmito dvěma pojmy je rozdíl statický. Lodžiová deska je pnuta jako prostý nosník mezi dvě podpory. Dvě podpory potom tvoří ochranu proti větru z boku, sluníčku i pohledům zvědavého souseda. Lodžie nemá oproti balkonu žádnou limitující hloubku, ale rozpětí jako takové. Kdo vlastní lodžii, může s klidnou hlavou říct, že má o jeden pokoj víc. Samozřejmě ale i lodžie má svůj protiklad, chrání majitele sice před deštěm, ale zase zároveň snižuje intenzitu světla, která do bytu zvenčí proniká.

Výhled za všechny peníze

Dospěli jste k tomu názoru, že váš život bez balkonu či lodžie nemá smysl a že výhled prostě k životě nutně potřebujete? Máte ho mít. Stačí se obrátit na nás, my vše potřebné k vašemu novému obytnému prostoru zařídíme za vás. Balkon i lodžii dokážeme umístit kamkoliv, pokud zákazník ví, co od prvku očekává. Disponujeme šikovným architektem, který jistě najde vhodné řešení a nabídné možné varianty, jak a kam balkon či lodžii umístit. Obraťte se na nás, ale nezapomínejte ovšem na jednu věc, každá sranda něco stojí.

A i kdyby balkon či lodžie měly plnit jen roli azylu kuřáka, ornitologa amatéra, případně posed pro voyera, je určitě záhodno dbát nejen o zdraví takto relaxujícího člena rodiny, ale také na možnost úspory. Jednou z možných cest k úsporám energie je zasklení balkonu či lodžie. Ale o tom až příště.