Hutní materiál - druhy jäklu

Přidáno 21. 12. 2016

Hutní materiál - druhy jäklu

Mezi naše služby patří mimo jiné nabídka nejrůznějšího hutního materiálu. Najdete u nás ocelové nosiče všech tvarů a rozměrů, plechy a v neposlední řadě i ocelové profily.

 

Druhy profilů - jeklů

Samotné označení jäkl/jekl využívají v praxi především "lidé z oboru". Označuje se tím tvarované železo s různým tvarem profilu.

Profily můžete různě ohybat, zkracovat, svařovat nebo sestavovat další konstrukce, a to dle toho, co všechno vám tento materiál dovolí. Při ohybání do vyšších úhlů například musíte dbát na vůli vnitřní a vnější strany v ohybaném místě. Vnější strana by mohla být "přetažená" a prasknout. Tedy aspoň při ohybání za studena.

Profily neboli jekly, existují v několika základních provedeních.

Podle materiálu

Jekly mohou být nejčastěji ocelové (z nerezové oceli) nebo hliníkové. Profil si musí zachovávat pevnost a odolnost. Můžete se setkat i s pozinkovanou variantou.

druhy-uvodka.jpg

Podle tvaru

Řeč je o tvaru samotného profilu. Rozlišujeme dva základní tvary a sice otevřený profil a zavřený profil. Dále se dělí tvar otevřených profilů na písmena L, U, V, C. Rozdílné mohou být samozřejmě rozměry jednotlivých výrobků a také síla materiálu, ze kterého byl jäkl vyroben.

Uzavřené jäkly/jekly mohou nést podobu čtverce nebo obdelníku. Zde se fantazie příliš neuplatní.

Speciálním tvarem profilu jsou praporkové jekly, připomínající písmena Z, L a T.

 

A proč se tento profil nazývá jäkl?

Sháníte některý z profilů? Podívejte se na naši nabídku hutního materiálu.