Jak položit dlažbu na balkoně?

Přidáno 14. 02. 2018

Jak položit dlažbu na balkoně?

Každá dlažba musí něco vydržet a na balkoně obvzlášť.  Zde bude totiž dlažba vystavena slunci, ale také dešti, mrazu a sněhu. 

Při rekonstrukci balkonu je nutné odstranit starou keramickou dlažbu, často také spádový beton pod ní, popřípadě provést i opravu nosné konstrukce balkonu. Celá oprava není úplně jednoduchá, ale není to zase tak složité, abyste to nemohli zvládnout sami. Základem je tedy příprava místa, kam budete novou dlažbu pokládat. Je tedy nutné oklepat starou dlažbu a omlátit dlátkem i lepidlo pod ní. Novou dlažbu není totiž vůbec vhodné pokládat na dlažbu původní.

Penetrace

Vhodnými penetračními přípravky uzavřete savý povrch a vyrovnáte jeho vlastnosti po celé ploše.

Vyspádování

Voda z balkonu musí odtékat. Proto je důležité, aby byl sklon balkonu asi 1°- 2°. Zkontrolujte vyspádování pomocí vodováhy, případně vytvořte spádový klín, třeba pomocí vyrovnávacího potěru.

Izolace proti vodě

Vytřete balkon hydroizolací. Použijte ji jak na horní stranu, tak i na pohledové hrany, jinak vám bude vlhnout podhled. Hydroizolace by měla být rozetřena ve dvou vrstvách, aby jedna jistila druhou.

Izolace stěn

Do místa styku podlahy se stěnou vložte do izolační vrstvy bandážní a těsnicí pásku. Ta musí být vlepena celoplošně do hydroizolace, takže je vhodné ji instalovat například mezi dvěma vrstvami hydroizolace. Oboustranně kašírovaná páska je určena pro přemostění a utěsnění napojení mezi podlahou a stěnou. Izolovat stěnu můžete i jinými způsoby (bitumenovými pásy, asfaltem), ale naše verze je asi nejjednodušší a nejrychlejší.

Samotná pokládka dlažby

Pokládka keramické dlažby je možná, až když vyzraje izolační stěrka, což je přibližně po 1 - 3 dnech. Stěrka se nesmí aplikovat při přímém slunečním svitu! Při vysychání chraňte stěrku před deštěm. Pro montáž dlaždic včetně balkonových tvarovek využijte flexibilní lepicí tmel. Flexibilní proto, že dlažba i tmely mají jinou tepelnou roztažnost, takže by vám mohla dlažba popraskat, nebo se uvolnit. Lepení se doporučuje provádět dvoukontaktně, metodou Buttering & Floating, kdy se lepidlo nanáší na dlaždici i na podklad. Spotřeba lepidla se pohybuje cca na úrovni 4,5 - 5 kg/m².

Spárování

Při pokládce dlažby dodržujte celkem velké spáry (alespoň 5 mm). Dlažba je totiž vystavena velkému tepelnému rozhraní a musí mít prostor mezi sebou pro pohyb. Plošné spárování včetně spárování tvarovek provádíme nejlépe vodoodpudivou a vodotěsnou hmotou. Důležitou součástí spárování je tvorba dilatačních spár. U balkonů do velikosti cca 4 m² není nutné realizovat plošné dilatace. U větších ploch se dilatace provádí po cca 3 m (přesný rozměr by měl odpovídat dvojnásobku hloubky balkonu). Obvodovou dilataci v místě styku stěny s podlahou je však nutné provést vždy.Pokud jste nevyužili balkonových tvarovek, nezapomeňte vyspárovat i čelní strany dlažby na okraji balkonu.

Bojíte se?

Není nic jednodušších než kontaktovat nás. Dlažbu si u nás vyberete a my Vám ji do 14 dnů položíme a ještě si po sobě uklidíme.