Vlastnosti venkovní dlažby

Přidáno 05. 01. 2017

Vlastnosti venkovní dlažby

Lze použít interiérovou dlažbu na terasu? Dozvíte se to právě v tomto příspěvku. Vše záleží na vlastnostech dlažby, které musí být pro exteriérové podmínky splněny. 

 

Exteriérová dlažba

U exteriérové dlažby existuje pár zásad, které musí mít, aby odolala výkyvům počasí a různým teplotním podmínkám.

Mrazuvzdornost

Znamená to, že musí být dlaždice minimálně nasákavá. Voda, která by se totiž během zimy mohla dostat dovnitř, by zmrzla a narušila tak strukturu dlaždice. Ta by tak mohla v mžiku prasknout a vy můžete začít nanovo. Mrazuvzdorné jsou ty dlaždice, u kterých je udávaná hodnota 0,5% a méně.

Protiskluz 

Snad každý má naučený svůj "krok opatrnosti", když zamrznou kaluže a hrozí fraktura končetiny při pádu. Podobné by to bylo v případě dlažby, která by nebyla opatřena dostatečnou protiskluznou funkcí. Čím hrubší dlaždice plná nerovností, tím se riziko uklouznutí snižuje. Protiskluznost dlažby okolo bazénů, kde člověk chodí bez 

bot, se označuje písmeny A, B, C, přičemž C značí nejvyšší ochranu proti uklouznutí.

orez.jpg

Otěruvzdornost

Dlažba by měla být odolná proti otěru, ať už je pro venkovní účely nebo například do koupelny. Znamená to, že nebudete mít za chvilku vyšlapanou cestičku tudy kudy chodíte, ale dlažba nezmění svůj vzhled ani po několika letech užívání. Značení otěruvzdornosti se značí vždy písmeny PE a římskou číslicí I - V. Je-li tedy dlažba vysoce odolná, nese označení PE V. 

Praktická 2 cm dlažba

Jedná se o poměrně nové řešení dlažby v exteriéru. Její praktičnost doslova nezná hranic. Dlažba je v moderních velikých formátech a její tloušťka dosahuje 2 cm. To z ní dělá neobyčejně odolný materiál. Ušetří Vás pracné realizace, jelikož se jednoduše položí na speciální terče. Terče mohou být dokonce kyvné, takže s jejich pomocí lehce vyrovnáte i nerovný terén. Zároveň tím vznikne pod dlažbou prostor, který je odvětrávaný, dají se zde ukrýt neesteticky vypadající rozvody a kabely.

Další možností instalace je jednoduché uložení jednotlivých dlaždic přímo do štěrku či trávy. 

 

Na nabídku stavební keramiky nejen od českých výrobců se můžete podívat přímo na této stránce.