Jak vybrat správnou střešní krytinu

Přidáno 29. 08. 2017

Jak vybrat správnou střešní krytinu

Střešních krytin je na trhu opravdu mnoho. Jak vybrat tu správnou a kdo Vám s jejím výběrem a položením může pomoci?

Není krytina jako krytina

Střešní krytina a její výběr patří k nejdůležitějším investicím každého velkého i malého stavebníka. V případě, že budete mít při výběru šťastnou ruku, bude Vám střecha sloužit i několik generací, a to i bez rekonstrukce. Jak ovšem vybrat ten správný druh střešní krytiny a její materiál?

Vlastnosti střešní krytiny

Ideální střešní krytina by měla mít životnost minimálně několik desítek let. Někteří výrobci krytin uvádějí, že životnost střešních krytin může dosahovat až několik stovek let. V každém případě by měla být krytina odolná jak vůči UV záření, tak sněhu či kroupám a mrazu. Měla by být dále nehořlavá a odolná proti mechanickému tlaku. Důležitá je i váha krytiny. Rozlišujeme krytiny těžké (betonové tašky, pálené tašky) a krytiny lehké (plechové a asfaltové krytiny). Váha bývá často rozhodující při rekonstrukci střechy, kdy je potřeba dobře vyhodnotit nosnost stávajícího krovu.

Někomu může bubnování deště do střechy připadat jako velká romantika, ale doma by to rozhodně nikdo slýchávat nechtěl. Často opomíjená, ale pro komfortní bydlení zcela zásadní vlastnost střešní krytiny je její hlučnost při dešti a kroupách. Pokud tedy patří k těm, kteří romantiky nejsou a špatně snášíte hluk, měli byste raději zvolit jinou střešní krytinu než je plech. V opačném případě by se Vám totiž mohlo stát, že se vůbec za deště nevyspíte.

Jakou krytinu zvolit

Střešních krytin se nabízí hned několik. Můžete mít středu z pálené keramiky, z betonu, z plechu, z plastu, hliníku, z asfaltu a také ji můžete celou pokrýt zelenou trávou či květinami. Další, méně tradiční krytiny, mohou být ze slámy či rákosu. Zvolte tedy takový materiál krytiny, který bude pro Vás tím nejlepším řešením, ať už z hlediska ekonomického, bezpečného, nebo jen prostě z estetického. Je také dobré vnímat Vaše okolí, zejména starší zástavbu. Každý uvedený materiál má své klady a zápory a své příznivce i odpůrce. Když si nebudete jisti, dejte jednoduše na váš pocit a budete mít rozhodnuto hned.

Odborník nebo laik

Není o čem polemizovat. Pokrytí vašeho domu novu střechou je totiž nejlepší provádět přímo specializovanou firmou nebo alespoň mít dobrý a kvalitní dohled v podobě stavebního dozoru. Nezapomínejte také na řešení případných budoucích reklamací. Abyste nebyli zklamaní, využijte služeb zavedených firem a krytinu nakupte pouze u spolehlivého a na trhu známého výrobce. Pokud si zvolíte stavební firmu, nebojte se oslovit přímo nás. Pokud to bude v našich časových možnostech, rádi vám naše služby v oblasti střech nabídneme a za kvalitní a rychle provedenou práci vám ručíme, a to doslova.