Jak správně obkládat koupelnu?

Přidáno 07. 12. 2016

Jak správně obkládat koupelnu?

Jak na to, aby byla koupelna správně obložená a mohla bez potíží sloužit řadu let? Popíšeme si zde pár pravidel, kterých je nutno se při postupu držet.

Rozvržení koupelny

V první řadě je důležité vědět, v jaké části bude třeba taková vana. Pokud nebudete mít vanu volně stojící, tak se prostor za vanou neobkládá. Bylo by to vlastně zbytečné, když není prostor ani vidět. Pečlivě si změřte celkové rozměry koupelny a do jaké výšky byste rádi obklady měli.

Počty

Poté logicky přichází na řadu spočítat, kolik materiálu vůbec budete na realizaci potřebovat. Nezapomínejte ani na veškerou stavební chemii, jako je penetrace, hydroizolace, lepidlo nebo spárovací hmota.

Většinou bývá cena za materiál uvedena v m2 nebo na kusy. Obklady a dlažba je stejně tak balena. O to jednodušší jsou počty. Pouze stačí vypočítat celkovou plochu podlahy pro dlažbu a zvlášť plochu stěn, kde budou obklady. 

Stavební chemie

U stavební chemie bývá uvedeno, na kolik m2 vám balení vyjde. Penetrací je třeba ošetřit vše, včetně stěn. Hydroizolace postačí jednosložková na celou podlahu a v místě sprchového koutu i na stěny. Lepidlo opět na celou plochu koupelny (existuje i více druhů lepidla s různými vlastnostmi, dobou schnutí atd.). Spárovací hmotu doporučujeme vybrat tmavší odstín na podlahu, kvůli vyššímu riziku znečištění. Na zeď naopak světlejší odstíny, záleží na barvě obkladů a vašem vkusu samozřejmě. 

Doporučujeme poctivě dodržovat doby tuhnutí a schnutí, které jsou uvedeny na obalu jednotlivých výrobků. Nesprávný postup, například u spárovací hmoty, může způsobit, že vám během krátké doby popraská, vypadá ven a vy tak budete muset začínat nanovo. 

Pokládka obkladů

Není radno podceňovat povrch na který budeme obklady lepit. Pokud máme povrch zašpiněný a plný nerovností, existují vyrovnávací stěrky, které povrch dokonale připraví a obklady tak budou téměř nesmrtelné. 

Pokud budete dávat nové obklady na staré, je třeba položit nejdříve savý podklad, aby se měla dlaždice vůbec možnost uchytit. 

Penetrace ošetří a očistí povrch, aby byla trvanlivost povrchu co nejdelší. Aplikujte na všechny stěny i podlahu.

Kvalitní Hydroizolace udrží vodu na svém místě. Potřebná je obzvlášť na místech, kde přichází povrch do přímého kontaktu s vodou. Jistě ji oceníte i při nečekané havárii pračky.

Lepidlo neboli tmel je třeba vybírat také podle toho, jaký stupeň tzv. přídržnosti má. Pro představu - zkuste si představit lepit na zeď minci a v druhém případě třeba jednu z částí Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Pro jistotu můžeme každou dlaždici poklepat gumovou paličkou, aby dokonale přilnula ke stěně. 

Pozor také na zbytečné prořezy. Je lepší si rozložení dlaždic nejprve načrtnout. Zároveň by na sebe měly navazovat spáry mezi jednotlivými dlaždicemi. 

Jak jsme se již zmínili, spárovací hmotu vybírejte na podlahu raději tmavou a na obklady zase naopak.

U všech výrobků dodržujte dobu a postupy, které výrobce jistě uvedl na obalu!

Naše firma Vám nabízí široký sortiment stavební keramiky od českých i zahraničních výrobců.

 

Na tomto videu se můžete podívat na postup krok za krokem. V praxi je zde užita stavební chemie výrobce Ceresit.