Pevné základy jsou základ

Přidáno 14. 12. 2017

Pevné základy jsou základ

Základy jsou základ, o tom žádná. Jak správně bagrovat a na co si dát při zakládání pásů pozor?

Řekneme-li slovo základ, okamžitě si každý z nás představí něco zásadního a důležitého, co přináší jistotu, pevnost a také spolehlivost. Bez nadsázky tedy můžeme řict, že tyto všechny vlastnosti budete očekávat i od základů domu, který se právě chystáte postavit.

Základy jsou základ

Nebude-li mít váš dům spolehlivé a pevné základy, pravděpodobně se dříve či později budete potýkat s nemalými problémy. Dům vám začne sesedat, začnou vznikat trhliny, a to nejen ve stěnách a stropech, ale právě i v samotných základech. Odstranit takovou chybu bývá ve většině případech nemožné, nebo přinejmenším velmi, ale opravdu velmi nákladné. Jak předejít těmto komplikacím dřív než nastanou?

Jak hluboko?

Základová spára, tedy místo, kde se materiál základů přímo stýká s podložím, musí ležet v nezámrzné hloubce, protože zamrzání a rozmrzání zeminy způsobuje nebezpečné objemové změny zeminy. Její hloubka závisí na konkrétních klimatických podmínkách a charakteru podloží. Obvykle platí 50 cm pod povrchem terénu pro skalnaté horniny, 80 cm pro písky a štěrkopísky a 120 až 160 cm pro jíl. Hloubka základů mezi obvodovými stěnami objektu může být menší, protože tam nepůsobí klimatické vlivy.

Pozor na vodu

Každý základ je v přímém kontaktu s podpovrchovou vodou. Betonu sice voda nijak nevadí, vždyť je také jeho součástí, nicméně pronikne-li zdiva či dřeva domu, stane se vaší noční můrou. Tomu ovšem zabrání speciální hydroizolační vrstva mezi základy a stavou. K této izolaci se používají materiály, které jsou stoprocentně nepropustné, dostatečně pevné a také pružné.

Asfalt. Řadí se mezi nejstarší hydroizolační hmoty vůbec. Dnes se používá v podobě pružných modifikovaných částí.
Umělá hmota. Neboli také PVC. Používá se ve formě fólie a je většinou cenově výhodnější než právě asfalt. K jejich přednostem patří nízká hmotnost, snadná manipulace při pokládce. I přesto, že je tloušťka fólie je velice slabá, může se pyšnit i tak potřebnými hydroizolačními vlastnostmi.

Profíci

Chystáte-li rýpnout do vašeho pozemku a začít tak stavět váš vysněný dům, budeme při tom rádi s vámi.  V této oblasti  se cítíme jako ryby ve vodě a dokážem i nemožné. Kontaktujte nás a uvidíte, že to nejsou žádné pohádky.