Proč jsou bagry žluté?

Přidáno 29. 09. 2016

Proč jsou bagry žluté?

Zní to, jako bychom si z Vás chtěli udělat dobrý den, ale naprosto vážně. Přemýšleli jste někdy nad touto otázkou?

Bagr hračkou

Každé malé dítě mělo jistě svou oblíbenou hračku. U kluků to bývá většinou hračka zaměřená na manuální práce, technické věci nebo vlastní obranu. Přeci jen, panenky jsou spíše holčičí záležitostí. Ale o panenkách se zde bavit nechceme. Kluci raději nějaké pořádné nákladní auto, hasičský vůz nebo bagr. Některým klukům to vydrží až do dospělého věku a jako zaměstnání si zvolí právě práci s těžkou technikou.

Proč tedy zrovna žlutá?

Možná proto nám typická žlutá či oranžová barva přijde již natolik běžnou záležitostí, že nikoho ani nenapadne, ptát se vlastně proč tomu tak je. Je to logicky proto, protože jsou tyto barvy výrazné a dobře viditelné. V praxi nadělají tyto stroje při výkonu své práce poměrně hluk. Proto si obsluha stroje neváhá vzít na ochranu sluchu špunty nebo sluchátka. Poté už se ale musí člověk více spoléhat spíše na zrak, než sluch. Zkrátka musejí být dobře vidět za jakékoliv situace a počasí, aby nedošlo k nějakému nepříjemnému úrazu.

 

zluty-bagr-uprava.jpg

 

Charakteristika žluté barvy

Zajímavá je také úvaha na téma charakteristiky jednotlivých barev. Účinky žluté jsou prý podpora myšlení, povzbuzení nervů a pomoc při uvolnění napětí. Je to barva optimismu a dobré nálady. Podporuje bdělost a koncentraci. Má to být tedy symbolem pro to, aby byl řidič stále bdělý a koncentrovaný při své práci? Tím by se přeci nevědomky předcházelo různým úrazům na pracovišti a zároveň podporoval optimismus zaměstnanců. Ať už je tento záměr zcela promyšlený či nikoliv, použití žlutých a oranžových odstínů je zde zcela na místě.